Spacer historycznym szlakiem Mysłowic - relacja filmowa

 

Relacja film owa ze spaceru historycznym szlakiem Mysłowic - 28.01.2017r. Spacer został zorganizowany przy okazji zlotu regionalnego Znaczków Turystycznych.

 

 

Czytaj więcej: Spacer historycznym szlakiem...

Relacja filmowa z IV historycznego spaceru - śladami hut cynku i kolejki konnej - 27.02.2016r.

 

Przedstawiamy relację filmową z IV historycznego spaceru - śladami hut cynku i kolejki konnej.

 

 

Czytaj więcej: Relacja filmowa z IV...

Poszukiwania T34 - Mysłowice Przemsza 14.06.2008r.

Klip powstał podczas eksploracji dna rzeki Przemsza w Mysłowicach, istnieje prawdopodobieństwo iż spoczywa tam wrak sowieckiego czołgu T34.

Użytkownik: darek L

 

Przygotowania do I Pikniku Historycznego w Mysłowicach ul. Portowa 6 ;2013r.

Przygotowania do I Pikniku Historycznego w Mysłowicach. Pomieszczenie po byłej sali restauracyjnej na ul. Portowej 6, w maju 2013 r.

 

 

Prace przy źródełku

Prace przy źródełku - ciężki sprzęt w akcji. 12.10.2013.
Mysłowicki Detektyw Historyczny.

 

330 Rocznica Odsieczy Wiedeńskiej - Mysłowice 2013r.

SZLAK KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO KRAKÓW - WIEDEŃ

Wszystko ma swój początek w historii. Król Polski Jan III Sobieski był wielkim Polakiem i wybitną osobowością. Jego życie spełniało się na wielu płaszczyznach. Jako jeden z niewielu władców cieszył się udanym życiem rodzinnym. Bardzo kochał swoją małżonkę Marysieńkę, o czym świadczy bogata kolekcja listów. Jako głęboko wierzący i praktykujący katolik będąc w podróży nawiedzał napotykane kościoły, modlił się i często uczestniczył we Mszy Św. Zwycięstwo naszego Króla nad wojskami Tureckimi pod Chocimiem odbiło się szerokim echem w całej Europie. Pokonanie potęgi Imperium Osmańskiego pod Wiedniem 12 września 1683 roku przypieczętowało jego sławę jako jednego z najlepszych strategów wojennych w historii. Wart podkreślenia jest kunszt negocjacyjny i wola kompromisu Sobieskiego. W Bitwie Wiedeńskiej doprowadził do sytuacji gdzie wojska polskie, niemieckie i austriackie walczyły ramie w ramie z armią turecką w obronie chrześcijańskiej Europy. Po zwycięstwie napisał do papieża, Innocentego XI: "VENIMUS, VIDIMUS ET DEUS VICIT" (przybyliśmy, zobaczyliśmy i Bóg zwyciężył).

W jedności działania jest bowiem siła.

Maszerując przez tereny Polski, Czech i Austrii z jednej strony chcemy przypomnieć rangę wydarzenia sprzed 330 lat, propagować przymioty jego bohatera, z drugiej zaś promować nasz region - Małopolskę, oraz miasta i wioski leżące na trasie przemarszu.

 

 

Bractwo Kurkowe grodu Bytomskiego- I piknik historyczny w Mysłowicach

W Mysłowicach 26 maja odbył się I piknik historyczny wśród mieszkańców z epoki można było zobaczyć Bractwo Kurkowe grodu Bytomskiego ,które wystrzałem z armaty przypomniało historię dawne szlacheckie korzenie .Historia bractwa Kurkowego sięga Królewskiego Lwowa , a zadaniem bractwa to przekazywanie pokoleniom tradycji strzeleckich i historii naszych przodków .

Uzytkownik: jacekz1971

Izba Tradycji Hutniczej w Katowicach-Szopienicach 2013r.

Izba Tradycji została utworzona i oddana załodze 4 maja 1984 r. z okazji 150-tej rocznicy istnienia firmy na terenie Szopienic. Znajduje się ona w budynku dawnego Centralnego Laboratorium Chemicznego wybudowanego w 1897 r. i stanowi pozostałość po dawnej hucie cynku "BERNHARDI". Można tu zobaczyć i zapoznać się z oryginalną technologią produkcji cynku, narzędziami do jego wytwarzania, dokumentacją pieców oraz wyrobami z minionego oraz obecnego okresu czasu. Duża ilość eksponatów technicznych, malarstwa i grafiki stanowi zbiór informacji o hutach wytwarzających metale nieżelazne jak również technologie ich wytwarzania.

 

1 Mysłowicki Piknik Historyczny

Krótka relacja filmowa z I Mysłowickiego Pikniku Historycznego, zorganizowanego w maju 2013 roku przez Stowarzyszenie Mysłowicki Detektyw Historyczny.

Ostatnie spotkanie w Izbie Tradycji Hutniczej w Szopienicach. 11 listopada 2014 r.

Ostatnie spotkanie w Izbie Tradycji Hutniczej w Szopienicach. 11 listopada 2014 roku. Symboliczne przenosiny do nowej siedziby w starej walcowni cynku...