Plan Mysłowic około 1885r. - grafika

Plan Mysłowic przedstawiający ulice przewidziane do wymiany nawierzchni brukowanej. Ciekawostką jest ulica Towarowa na wysokości Żwirki i Wigury gdzie zabudowa jest jeszcze nieuregulowana. Choć sama mapa nie jest datowana to porównanie zabudowy z innymi mapami pozwala ją datować na ok. 1885 rok. Budynek poczty na oryginalnej mapie jest dorysowany na co wskazuje ślad "wydrapania" i naniesienia budynku poczty później niż wykonanie całego planu. Budynek poczty wybudowano w 1888 roku.

Kolejną ciekawostką jest ulica Potokowa lub inaczej Potoku. Jest to dzisiejsza ulica Starokościelna. Nie występuje na innych planach. Trudno powiedzieć czy to oficjalna nazwa czy tylko określenie potrzebne przy wykonaniu tego planu. Na innych późniejszych mapach jest to ulica Kościelna. Nazwa ulica Potokowa nawiązuje do faktu, że przepływał wtedy pod nią potok Graben. Obecnie jest on zabudowany w rurę kanalizacyjną.
Wykonałem cztery zbliżenia na wybrane części mapy dla lepszej orientacji i naniosłem numery posesji już istniejących lub tych, które dopiero zostaną wybudowane.
 

Leonard Czarnota

myslowice