W dniach 15 – 17 września 1978 roku odbył się "Jarmark z pióropuszem", którego organizatorami byli: Magistrat Mysłowic, Dyrekcja Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, Międzyzakładowy Dom Kultury ZZPGKiT w Mysłowicach (ob. MOK), Związek Polskich Artystów Plastyków w Katowicach oraz Towarzystwo Miłośników Mysłowic. Wykonano z tej okazji plakaty w trzech wariantach kolorystycznych, afisze, pamiątkowy proporczyk, dyplomy, papier firmowy a nawet koperty. Wydrukowano również cztery różne warianty dyplomów, oraz wydano dwukartkową broszurkę „Zarys dziejów Mysłowic”.


Jeden z wariantów kolorystycznych plakatu ogólnego.

 

W materiałach jakie powstały z okazji tej imprezy nie wspomina się ani słowem o "Dniach Mysłowic", które już we wcześniejszych latach organizowano o tej porze roku. Dlaczego zdecydowano się na nazwę "Jarmark z pióropuszem” ?, nie wiadomo. W czasie trzech dni jarmarku odbyły się wydarzenia kulturalno-artystyczne i sportowe praktycznie w każdej z ówczesnych dzielnic.

Muzeum Pożarnictwa przez trzy dni trwania jarmarku zapraszało do bezpłatnego zwiedzania, a w gmachu Urzędu Miejskiego w Mysłowicach można było zwiedzać poplenerową wystawę malarstwa „Mysłowice 1978”.

 


 

Oficjalną inaugurację obchodów rozpoczęto w piątek 15 września w Kino-teatrze „Dar Górnika” w Mysłowicach Wesołej od spotkania aktywu społeczno-politycznego i gospodarczego z władzami miasta, następnie koncertowała orkiestra Filharmonii Górniczej w Zabrzu z udziałem solistów Operetki Śląskiej. Równolegle w mieście działy się różne wydarzenia takie jak: Grunwaldzka – Jarmark handlowy, Muszla koncertowa (w parku ludowym, ob. park zamkowy) – Turniej Amatorskich Zespołów Artystycznych o Puchar Prezydenta Miasta a następnie dyskoteka zorganizowana przez ZSMP, Klub Robotniczy PKP (ul. Katowicka 8) – Konfrontacje teatralne młodego aktora (występy szkolnych zespołów kukiełkowych i teatralnych), Rynek – pokazy mody jesiennej, Boisko Szkoły nr 1 – projekcja filmu „Krzyżacy”.

W sobotę 16 września już od godzin porannych na ul. Grunwaldzkiej trwał Jarmark handlowy. Po południu przeszedł ulicami miasta korowód młodzieży w strojach historycznych i regionalnych. W parku ludowym w muszli koncertowej odbyła się „Zabawa i Turniej Szkolnych Zespołów Artystycznych” pod hasłem „Łączy nas taniec i śpiew” o puchar Prezydenta Miasta po której nastąpił pokaz mody młodzieżowej a następnie wyświetlono film „Potop”. Na rynku wystąpiła orkiestra dęta kop. „Mysłowice”, a po niej Zespół Pieśni i tańca „Jurśnik” z Kraśnika.

 


 

W dzielnicy Wesoła odbyło się „Obgrywanie Śląskie” czyli przemarsz ulicami orkiestry kopalni „Lenin”. W ośrodku „Wesoła Fala” odbył się Festyn Górniczy pod patronatem Zarządu Głównego ZZG. W Kino-Teatrze „Dar Górnika” wystąpił Zespół instrumentalno-wokalny „Optima” ZDK kop. „Bolesław Śmiały”, następnie Zespół Pieśni i tańca kop. „Siemianowice”, po nim Zespół Estradowy Kop. „Staszic” Katowice a na koniec odbył się Nocny maraton filmowy.

17 września w niedzielę już od wczesnych godzin porannych odbył się „Wesoły wędrowny wózek”, czyli przejazd i występy zespołów artystycznych ulicami miasta i dzielnic: Wesoła, Krasowy, Morgi, Larysz, Leśny Pas Ochronny, Oś. Przod. Pracy, Janów Brzęczkowice, Brzezinka, Chełm, Imielin, Dziećkowice i Kosztowy. Na rynku wystąpił zespół „Ada i Korda”, następnie orkiestra dęta kop. „Lenin”, na koniec wystąpił Zespól Pieśni i Tańca „Juhas” z Ujsoł. Dokonano też losowania kart „Mysłowickiego Jarmarku z Pióropuszem”. W tym samym czasie nastąpił wymarsz z Muzeum Pożarnictwa orkiestr OSP do muszli Koncertowej. Korowód w asyście rekwizytów strażackich przeszedł ulicą Powstańców, przez Plac Wolności, Rynek do Parku Ludowego, gdzie orkiestry koncertowały. Po orkiestrach w muszli wystąpił zespół muzyczny świetlicy Imielin. W liceum Ogólnokształcącym odbył się koncert pt. „Spotkanie z harmonijką” w wykonaniu zespołów harmonijek ustnych z udziałem zespołu „Con Brio”.

 


 

W Wesołej w Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym „Wesoła Fala” od rana w ramach ciągu dalszego Festynu Górniczego odbyły się Zawody Wędkarskie, Pokazy modeli Pływających i Latających, Kiermasz książki, Regaty kajakowe, Turniej Skata, Turniej Tenisa ziemnego oraz gry i zabawy dla dzieci. Następnie wystąpiły pod patronatem Zarządu Głównego ZZG: Orkiestra dęta Kop. „Lenin”, zespół instrumentalno-wokalny ZDK Kop. „Jaworzno”, zespół „Pachoły” Kop. „Zabrze”, zespół regionalny ZDK Kop. „Brzeszcze” oraz zespól estradowy i kapela podwórkowa kopani „Bobrek”.

W ramach „Jarmarku z pióropuszem” odbyły się wystawy: prac plastycznych dzieci i młodzieży oraz darów społeczeństwa pod hasłem „Dzieci – dzieciom”, na ulicy Krakowskiej 14 w Klubie Górniczym – wystawa prac amatorów plastyków „Kaganek” oraz wystawa rzemiosła – Mysłowice 78. W pawilonie Ruch na ulicy Krakowskiej – wystawa prac grupy plastyków Związku Nauczycielstwa Polskiego. W Świetlicy WSS Rynek – wystawa militariów i staroci „Nasze hobby”.

Odbyły się również aukcja „Muzeum w walizce” i w Leśnym Pasie Ochronnym – I Śląskie Targi Jachtowe zorganizowane przez Śląskie Centrum Żeglarskie.

W ramach „Jarmarku z pióropuszem” imprezy sportowe rozpoczęły się już w czwartek. W klubie PRG odbył się Międzyzakładowy turniej tenisa stołowego. Na boisku LKS „Pogoń” w Imielinie odbył się mecz piłki nożnej pomiędzy MCKS Czeladź i LKS „Pogoń”.

W następnych dniach na boisku KS „Stal” Chełm odbyła się spartakiada piłki nożnej z udziałem młodzieży Szkoły Podstawowej Nr 21 i 22 oraz Przyzakładowej Szkoły Zawodowej Fabryki Wentylatorów „Fawent”. Na Kąpielisku Słupna odbyły się zawody sportowo-rekreacyjne dla kierownictwa mysłowickich zakładów o Puchar Prezydenta Miasta Mysłowic. Na boisku KS „Górnik 09” odbył się Mityng lekkoatletyczny. 16 września odbyło się uliczne kryterium kolarskie ulicami: Wielka Skotnica, Janowska, Mikołowska, Świerczewskiego (ob. Armii Krajowej), Wielka Skotnica. Na korcie tenisowym KS „Lechia-Start” odbył się turniej tenisa ziemnego dla niezrzeszonych. Na Kąpielisku Słupna zorganizowano blok gier i zabaw sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży, następnie odbyły się zawody na kręgielni dla wszystkich i rzutki do tarczy. Następnie mecz piłki siatkowej rozegrali żonaci – kawalerowie.

Na ówczesnej ulicy Gwardii Ludowej odbyły się pokazy jazdy na gokartach. W hali sportowej RKS „Siła” odbył się Wojewódzki turniej klasyfikacyjny w zapasach styl klasyczny juniorów grupy „C” z udziałem zawodników KS „Unia” Racibórz, KS „Pogoń” Ruda Śląska, AKS Chorzów, GKS Katowice, RKS „Siła” Mysłowice. W hali LKS „Pogoń” Imielin odbył się turniej zapaśniczy w stylu wolnym p. n. „Pierwszy krok”.

W ostatnim dniu rozegrano na boisku sportowym KS „Górnik 09” mecz piłki nożnej juniorów i seniorów pomiędzy HKS Szopienice i KS „Górnik 09”. Odbył się rajd „Pierwszy krok w turystykę motorową”. Na kortach tenisowych KS „Lechia-Start” rozegrano ciąg dalszy turnieju tenisa ziemnego dla niezrzeszonych. Na Kąpielisku Słupna odbyły się pokazy wyścigów chartów, następnie pokazy skoków spadochronowych i festyn sportowo-rekreacyjny dla załóg mysłowickich zakładów pracy i ich rodzin. W hali sportowej RKS „Siła” odbył się ciąg dalszy wojewódzkiego turnieju klasyfikacyjnego w zapasach w stylu klasycznym. W hali KS „Lechia-Start” odbył się mecz piłki siatkowej pomiędzy drużynami Zespołu Szkół Zawodowych i KS „Lechia-Start”. Odbyły się też uliczne biegi sztafetowe między pomnikiem „Bohaterom Armii Radzieckiej” i Pomnikiem Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. W Brzęczkowicach odbyły się Narodowe Biegi Przełajowe.

Na cechowni Kopalni „Lenin” odbył się mecz bokserski I ligi z udziałem zawodników WKS „Legia” Warszawa, GKS „Górnik Wesoła”. Na kortach tenisowych GKS „Górnik Wesoła odbył się finał indywidualnej ligi pracowników Kopalni „Lenin” o Grand Prix GKS „Górnik Wesoła”. Na boisku KS „Stal” odbył się festyn ludowy a w jego ramach gry i zabawy dla dzieci.

Na zakończenie odbył się pokaz sztucznych ogni, lecz w materiałach nie sprecyzowano gdzie dokładnie. Prawdopodobnie w Parku Ludowym czyli dzisiejszym Parku Zamkowym.

Jak widać z powyższego zestawienia w tych dniach niemal w każdym miejscu ówczesnych Mysłowic władze miasta starały się zapewnić atrakcje o różnym charakterze, czy jednak zaspakajały one oczekiwania mieszkańców ?

 

Poniżej przedstawiamy dwie galerie - pierwsza przedstawia materiały z Jarmarku 1978r. , druga natomiast przenosi nas w klimat Mysłowickich Dni Mysłowic z 1976r.

 

 Jarmark 1978


Dni Mysłowic 1976

 opracował: Leonard Czarnota