Zespół KODEX

 

Zespół KODEX powstał w 1979 roku w Mysłowicach, w jego składzie grali wtedy: Grzegorz Wieczorek-gitara, Józef Lazar - gitara basowa, Mirek Winiarski – gitara (z braku perkusisty zasiadł wtedy za bębnami).

 

Na początku 1980 roku do zespołu dołączył perkusista Leszek Paradowski, zespół grał w czwórkę, Mirek Winiarski – gitara solowa, Grzegorz Wieczorek – gitara, Józef Lazar – gitara basowa, Leszek Paradowski – perkusja. Zespół rozpadł się pod koniec 1980 roku po odejściu z zespołu Paradowskiego i Wieczorka.

 

W 1981 roku zespół KODEX reaktywuje się jako trio, Mirosław Winiarski – gitara solowa, Józef Lazar – gitara basowa, Józef Chuć – perkusja, w tym składzie zespół zdobywa pierwsze miejsce, na przeglądzie śląskich zespołów muzyki młodej generacji, SILESAN ROCK 81. Trzon KODEXU to dwójka gitarzystów – solista Mirosław Winiarski, który również śpiewa oraz Józef Lazar – basista. Obaj muzycy znający się od wielu lat, gdy wystartowali na ”Silesian Rocku”, można było wyczuć w ich repertuarze te wspólne „przegrane” ze sobą lata które owocowały dużym, intuicyjnym wzajemnym zrozumieniem, interesującymi instrumentalnymi dialogami.

 

W 1982 roku zespół zagrał na festiwalu „RAWA-BLUES 82” prezentując się bardzo świeżo i naturalnie w bluesowym wcieleniu. Właśnie na „Rawie” dwójka muzyków wystąpiła z poznanym poprzednio na rockowym przeglądzie perkusistą – Janem „Mescalero” Kiwiorem, co dało początek stabilnemu składowi mysłowickiego tria. W kwietniu i maju 1982 roku Kodex na wspólnej trasie koncertowej po Polsce, występował z takimi zespołami jak: EXODUS, MECH, KASA CHORYCH, publiczności podobały się utwory Kodexu - „Niech żyje rock!”, Ściana śmierci,” Nerwy dnia,” Drogi dwie,” a nade wszystko „Nad mym miastem”.

 

W 1982 roku KODEX odnosi sukces na festiwalu w Jarocinie, w zgodnej opinii dziennikarzy była to najbardziej dojrzała muzycznie formacja, grała najciekawsze stylistycznie utwory i wyróżniała się profesjonalnym warsztatem wykonawczym.

 

Na przełomie 1982/1983 zespół koncertuje na wielu estradach w kraju i przygotowuje się do nagrania swojej pierwszej płyty. W 1983 roku do zespołu dołączył wokalista Jacek Wocka, wnosząc do zespołu nowe brzmienie wokalne.

 

Zespół rozpadł się w 1984 roku, po wyjeździe na stałe do Niemiec, Mirka Winiarskiego i Janka Kiwiora.

 

Niewykluczone że również KODEX znalazł by się w czołówce polskich zespołów, zaliczanych do wielkich formatów sceny muzycznej, obok takich formacji jak DŻEM, SBB, TSA, PERFECT, MAANAM, BUDKA SUFLERA.

 

źródło internet