ABC RZEMIOSŁA MYSŁOWICKIEGO (7)
Franciszek Biernacik - Czterdzieści lat w zawodzie
Franciszek Biernacik – szewc i cholewkarz. Urodzony w Krakowie. Na Śląsku mieszka z żoną od 30 lat. Od 40 lat pracuje w zawodzie jako szewc i cholewkarz. W obu profesjach branży skórzanej jest mistrzem już 27 lat.
Na początku pracował w rodzinnym Krakowie na Rynku w Spółdzielni "Gromada". Po odbyciu służby wojskowej przeniósł się do Katowic, gdzie praktykował około 4 lat u Mariana Hostyńskiego. Wyuczył się na czeladnika, by później zdobyć tytuł mistrza szewstwa i cholewkarstwa. Z Katowic przeniósł się do Mysłowic – do zakładu szewskiego Pawła Zinglera, u którego prowadził firmę mając do swojej dyspozycji dwóch pracowników – Tadeusza Kielana i Czesława Zmitruka. Ten ostatni otworzył po latach swój zakład przy ulicy Bytomskiej obok firmy fotograficznej Trochów.
Franciszek Biernacik wykonywał samodzielnie wzory obuwia damskiego i męskiego – i to zarówno wysokie i niskie. Jednak po latach, gdy na rynku pojawiły się wyroby masowej produkcji pochodzące z rynków zagranicznych, zaprzestał tej działalności.
Pozostał przy naprawie i konserwacji obuwia, chociaż zdarzały się indywidualne zamówienia na wyprodukowanie obuwia.
Prace Franciszka Biernacika oceniane są do dzisiaj jako obuwie pierwszej klasy. Atrakcyjności dodaje niewygórowana cena, co przy ręcznym wykonaniu stawia firmie wysoką ocenę.
Zdj. Damian Kalinowski
Mistrz Biernacik pracuje od początku swej drogi zawodowej wspólnie z żoną Danutą, która jest z zawodu fryzjerką. Od sześciu lat – po 22-letnim okresie pracy w lokalu własności Pawła Zinglera – Franciszek Biernacik przeprowadził zakład szewski do lokalu przy ulicy Matejki 2.
Mistrz Biernacik był zawsze czynny – nie tylko na niwie zawodowej. Był aktywnym członkiem Stronnictwa Demokratycznego, do którego należało prawie całe mysłowickie rzemiosło.
W Cechu Rzemiosł Różnych pełnił funkcję sekcyjnego branży skórzanej.
Franciszek Biernacik był wielokrotnie nagradzany za pracę i działalność na rzecz rzemiosła. Uhonorowano go – między innymi - „Złotą Odznaką Rzemiosła” za zasługi dla rzemiosła województwa katowickiego. (kal)
Życie Mysłowic nr 131, 7 – 21 lutego 1997 roku, cena 90 groszy