Ceglarz i restaurator
Stanisław Kordacki
Jednym z Mysłowiczan, którego losy przywiodły z Wielkopolski był Stanisław Kordacki urodzony 2 lutego 1879 roku w Ciszkowie (pow. Czarnków). Wyuczony na mistrza ceglarskiego pracował w cegielni w Pianówce. Następnie został restauratorem i prowadził w latach 1905 – 1912 piwiarnię w cegielni. Brał udział w Powstaniu Wielkopolskim. Po zakończonym powstaniu przybył do Rogoźnika koło Będzina, gdzie również do 1924 roku prowadził piwiarnię przy tamtejszej cegielni a następnie zamieszkał w Mysłowicach.
W latach 30-tych, w trakcie wojny i po jej zakończeniu mieszkał na ul. Wielkiej Skotnicy 149. W styczniu 1946 roku został mu przydzielony lokal na ul. Stalina 1 (obecnie ul. Grunwaldzka 1), w którym przed wojną znajdowała się kolektura Korzuszarza a w czasie wojny magazyn artykułów żywnościowych. Kordecki w lokalu w którym dzierżawił na piwiarnię (według spisu jeszcze z sierpnia 1945 roku) miał na wyposażeniu ladę, gablotkę i regał.
Od lipca 1945 roku Kordecki należał do Związku Restauratorów i Pokrewnego Przemysłu Województwa Śląsko-Dąbrowskiego. Należał również do Związku Powstańców Śląskich. W trakcie wojny córkę i syna jako więźniów politycznych władze niemieckie osadziły w Oświęcimiu i do 1946 roku nie miał o ich losie żadnych informacji.
Widok na ulicę Grunwaldzką na początku lat 90-tych XX w.
Na pierwszym planie od lewej: Rynek 17, Grunwaldzka 1, Grunwaldzka 2 i Rynek 18.
Z informacji pochodzącej z 1947 roku wiadome jest, że Kordacki nie prowadził już piwiarni a w jej miejscu działał sklep spożywczy prowadzony przez Jana Łuczywo.
Na cmentarzu parafialnym w Mysłowicach pochowany jest Stanisław Kordacki wraz żoną. Data urodzenia podana na grobie to 9 luty 1889 roku (zm. 29 październik 1953 roku) wobec podanej w dokumentach 2 luty 1879 sugerowała by pomyłkę lub nieścisłość w zapisie daty urodzenia w odległych czasach. Również może to być zbieg okoliczności i były to dwie różne osoby.
Leonard Czarnota