Jak mistrz szukał i znalazł - GAZETA WYBORCZA (dodatek katowicki) 2 stycznia 2004 r.

 

Wychował się z alchemikiem, studiował teologię, z braku pieniędzy wyruszył za chlebem do Pszczyny. Ma na swoim koncie wynalazek, który zmienił oblicze Śląska. - Innym przyniósł fortuny, a on sam zmarł w biedzie. Historia Johanna Christiana Ruberga jest dramatyczna i tajemnicza, godna sfilmowania – mówi inż. Teofil Jamrozy, współautor biografii wynalazcy.

 

Czytaj więcej: Jak mistrz szukał i znalazł...

Wystawa – 200 LAT HUTNICTWA CYNKU NA GÓRNYM ŚLĄSKU - MAGAZYN HUTNICZY 13 października 1998r.

 

Z inicjatywy Komisji Historii i Ochrony Zabytków Hutnictwa przy Zarządzie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Katowicach – Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zorganizowało w swej siedzibie wystawę 200 lat Hutnictwa Cynku na Górnym Śląsku.

Czytaj więcej: Wystawa – 200 LAT HUTNICTWA...

Huta żelaza Zofia

Przemierzając dzisiejsze ulice Stawową, Gwarków i Boliny bardzo trudno sobie wyobrazić, jak wyglądały 178 lat temu. Stojąc wtedy na skrzyżowaniu dzisiejszych ulic Stawowej i Gwarków, znajdowalibyśmy się właśnie na brzegu stawu pańskiego, który rozciągał się od mostku na obecnej ul. Sosnowieckiej poprzez stadion Górnika 09 aż do ul. Wierzbowej, na końcu której znajduje się muszla koncertowa. Na jego przeciwnym brzegu (tuż przy Przemszy) widzielibyśmy hutę Zofia.

Czytaj więcej: Huta żelaza Zofia

Brzęczkowicka huta cynku Justyna

Niepozorny lasek u zbiegu ulic Mielęckiego i Ziętka w Brzęczkowicach kryje ślady początków przemysłu górnośląskiego. Możemy znaleźć w nim żużle i spieki pochodzące z brzęczkowickiej huty cynku Justyna.

 

Czytaj więcej: Brzęczkowicka huta cynku...

Historia huty Rozalii

Wielu mysłowiczan korzysta z ulicy Huty Rozalii na Ćmoku, aby wjechać na Obrzeżną Zachodnią. To krótki zachowany fragment drogi, która w pierwszej połowie XIX w. prowadziła z Mysłowic do huty. Nazwa ulicy to jedyna oficjalnie występująca nazwa huty cynku Rozalii na współczesnych mapach.

 

Czytaj więcej: Historia huty Rozalii

Śląska przygoda z cynkiem

Cynk w organizmie człowieka wzmacnia system immunologiczny, utrzymując go w stanie gotowości i wzmaga odporność na zakażenia. To jedna z wielu zalet tego pierwiastka chemicznego dla naszego organizmu.

Czytaj więcej: Śląska przygoda z cynkiem

Historia pisana torami. Kolejka konna

Około 160 lat temu w Mysłowicach pojawiła się nowa linia kolejowa. Obok tej szerokotorowej powstała wąskotorowa, która była malowniczo położona pośród lasów i pól. Zbudowano do jej obsługi specjalne lokomotywy, lecz były na tyle awaryjne i kosztowne w utrzymaniu, że zastąpiono je końmi.

Czytaj więcej: Historia pisana torami....

Pierwszy piec do wytopu cynku metodą śląską

pierwszy piec do wytopu cynku metodą śląską

W 1798 roku powstała w Wesołej pierwsza w Europie huta cynku. Wyposażona była w cztery piece, które zaprojektował Johann Christian Ruberg. Tym samym Górny Śląsk zyskał nową  dziedzinę technologii, która wpłynęła na rozwój całego przemysłu.

Czytaj więcej...Pierwszy piec do wytopu...