III Piknik Historyczny to już historia.

Kategoria: Piknik historyczny
Agnieszka Czarnota
Odsłony: 4625

III Piknik Historyczny to już historia.   

21. czerwca 2015 roku Stowarzyszenie Mysłowicki Detektyw Historyczny zorganizowało Piknik Historyczny, który odbył się w ramach obchodów Świętojańskich Dni Mysłowic.

Motywem przewodnim III Pikniku Historycznego była historia, która połączyła z Mysłowicami takie znane postaci jak:  Alexander Dumas syn, George Sand, Fryderyk Chopin, Ludwika Jędrzejewiczowa.

Na mysłowickim Rynku pojawili się mieszkańcy Mysłowic w strojach z różnych epok, którzy utworzyli barwny korowód. Całą grupę spod Przewiązki na Rynek prowadziła orkiestra OSP Dziećkowice pod kierownictwem Benedykta Daneckiego oraz bicykliści, którzy do Mysłowic przyjechali aż z Łodzi.

Całym „zamieszaniem” Piknikowym zarządzało dwoje prowadzących: Luiza Rotkegel (Stowarzyszenie Mysłowicki Detektyw Historyczny) oraz Michał Skiba (Wicedyrektor  Mysłowickiego Ośrodka Kultury).

Podczas Pikniku prezentowała się również mysłowicka młodzież z Gimanzjum nr 5 z Wesołej, która przedstawiła zebranym spektakl pt. „Mysłowice 1908”. Należy tu wspomnieć o wkładzie pedagogów w przygotowanie tego projektu edukacyjnego. Opiekun projektu, autor scenariusza i projekty kostiumów - Ewa Książek. Muzyka i choreografia - Ilona Wróbel. Nauczyciele: Agata Kansy i Małgorzata Trzeciakiewicz. Spektakl został entuzjastycznie przyjęty przez zebranych na Rynku gości, a opiekunowie projektu oraz młodzież otrzymała liczne brawa.

Drugim przedstawieniem prezentowanym podczas Pikniku był spektakl pt. „Od tradycji do teraźniejszości” wykonany przez Teatr Epidemia z Bierunia.

O Fryderyku Chopinie, jego twórczości i życiu opowiadała zebranym Małgorzata Łazowska z Agencji Artystycznej Violino.

Podczas trwania Pikniku odbyły się również prezentacje bicyklistów, którzy przedstawili historię powstania roweru, jak również popisywali się jazdą zręcznościową na replikach bicykli. Każdy chętny mógł też w tym dniu spróbować swoich sił jazdy na takim rowerze. Chętnych do jazdy nie brakowało wśród dzieci, młodzieży oraz wśród osób dorosłych.

Na zakończenie Pikniku, już w pełnym słońcu, zagrał dla wszystkich zgromadzonych zespół GalHan, który gościliśmy również 2 lata temu na I Pikniku Historycznym. Były tańce, kwiaty dla wokalisty Voytka i brawa dla całej kapeli.

Piknikowi towarzyszyła wystawa tematyczna „Paryżanin w Mysłowicach” przygotowana we współpracy z grupą plastyczną z Akademii Seniora działającą przy Mysłowickim Ośrodku Kultury w Mysłowicach. Wystawę można oglądać w MOK przy ul. Grunwaldzkiej 7 do 31. lipca 2015 r.

Piknik odbył się we współpracy z następującymi instytucjami, firmami i stowarzyszeniami: Urząd Miasta Mysłowice, Mysłowicki Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych „Progress”, Sound-Live Katowice Rafał Ciba.

Zabawa była wyśmienita – zresztą zobaczcie sami na zdjęciach w naszej galerii - link poniżej.

III Piknik Historyczny - galeria