Poza Mysłowiczanami w wydarzeniu uczestniczyła również zorganizowana grupa z Janowa – Stowarzyszenie Razem dla Nikiszowca – co nas niezmiernie cieszy. Liczna, kilkunastoosobowa grupa spacerowiczów była wyjątkowa, zwarta i uważna. Przewodnikami byli – Leonard Czarnota oraz Karol Wieniawski. Dokumentację fotograficzną wykonywał Leonard, a Karol wyznaczał kierunek spaceru. To już kolejny spacer przeprowadzony tą trasą.

Spacer ten jest wyjątkowy pod kilkoma względami. Przede wszystkim prowadzi przez mało uczęszczane miejsca w Mysłowicach, często w terenie leśnym, poza ścisłym centrum miasta. Trasa jest zdecydowanie bardziej wymagająca, liczy sobie kilkanaście kilometrów, a obiekty o których opowiadamy już nie istnieją.

Tradycyjnie zaczęliśmy w Brzęczkowicach na placu za Szkołą Podstawową nr 6, gdzie stał niegdyś na cokole czołg, a tuż za nim w XIX w. pracowała Huta Cynku Justyna – jedna z kilku hut, których lokalizacje poznaliśmy podczas spaceru. Inne z hut to: Leopoldyna, Stanisław, Aleksander, Rozalii, Amalii oraz Arnold. Dużą część spaceru podążaliśmy zgodnie z traktem dawnej kolejki konnej, która łączyła mysłowickie huty dostarczając z odległych okolic Bytomia, Szarleja i Tarnowskich Gór rudy galmanu oraz z pobliskich kopalń węgiel. W drugą stronę, w kierunku Zawodzia w Katowicach, kolejka przewoziła rudy darniowe oraz żelaziak do górnośląskich hut żelaza. Swoistą pamiątką po czasach funkcjonowania transportu konnego jest widoczny, pozostawiony do dzisiejszych czasów w brzęczkowickim lesie węzeł kolejki konnej. Jedną z nagród dla spacerowiczów była możliwość odnalezienia artefaktów z minionej epoki w postaci glinianych kawałków mufli z pieców ogniowych działających hut cynku. Także duże wrażenie mogło wywołać wśród uczestników spaceru znalezienie się pod jednym z pieców huty Aleksander dokładnie w jego kanale.

Trasę spaceru zakończyliśmy przy dużych spiekach pozostałych po Hucie Cynku Arnold, na obrzeżach lasu tuż przy Bolinie. Miejsce to obecnie znajduje się w części katowickiego Janowa, co dla odbytego spaceru, stanowiło symboliczne połączenie Mysłowic i Katowic oraz dawnego Janowa – miejscowości silnie z sobą powiązanych historycznie.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Wszystkim przybyłym na spacer. Poniżej relacja zdjęciowa z tego wydarzenia.

Tekst : Karol Wieniawski

Zdjęcia: Leonard Czarnota

 

Powiązane artykuły - ITVM - http://itvm.pl/2017/04/12/spacerowali-sladami-xix-wiecznego-przemyslu/