Z miłości do kina: Sportowiec mimo woli

Kategoria
Inne wydarzenia kulturalne
Termin
17 kwiecień 2018 17:30
Miejsce
Grunwaldzka 7
Mysłowice, Polska

17/04/2018 | godz. 17:30
Mysłowicki Ośrodek Kultury - Brzęczkowice, ul. F. Kawy 12

20/04/2018 | godz. 17:00
Mysłowicki Ośrodek Kultury, ul. Grunwaldzka 7

SPORTOWIEC MIMO WOLI

Wstęp wolny


"Sportowiec mimo woli" to kolejna pozycja, którą zobaczymy w ramach odbywającego się w Mysłowickim Ośrodku Kultury cyklu projekcji filmowych „Z miłości do kina”. Znakomita komedia pomyłek w reżyserii Mieczysława Krawicza, jednego z najbardziej kasowych twórców filmowych dwudziestolecia międzywojennego. Zabawne perypetie bohaterów śmieszą do dziś. Jednym z operatorów kamery był Adam Krzeptowski, reżyser i świetny operator specjalizujący się w tematyce górskiej. W obsadzie znaleźli się ulubieńcy polskiej widowni – komik Adolf Dymsza, amant Aleksander Żabczyński, piękna i utalentowana Ina Benita, dla której był to ostatni film w imponującej, lecz krótkiej karierze filmowej (aktorka zginęła wraz z maleńkim dzieckiem tragiczną śmiercią w kanałach w czasie Powstania Warszawskiego).

"Sportowiec mimo woli" to także ostatni film zrealizowany w II Rzeczpospolitej. Jego premiera odbyła się już podczas okupacji w 1940 roku. Hitlerowski najeźdźca zezwalał bowiem na wyświetlanie w kinach komedii i niektórych melodramatów produkcji polskiej. Stwarzało to pozory istnienia życia kulturalnego w Generalnej Guberni.

Projekcja filmu jest realizowana w ramach projektu: KONSERWACJA I DIGITALIZACJA PRZEDWOJENNYCH FILMÓW FABULARNYCH W FILMOTECE NARODOWEJ W WARSZAWIE. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników kina!

Tekst i plakat: MOK Mysłowice

 
 

Terminy

  • 17 kwiecień 2018 17:30
  • 20 kwiecień 2018 17:00

Wspierane przez iCagenda