Amator / reż. Krzysztof Kieślowski / gość: Krzysztof Zanussi

Kategoria
Pozostałe wydarzenia
Termin
4 marzec 2019 18:00
Miejsce
MOK Brzezinka

W 83 seansie Wieczorów Filmowych wyświetlimy "Amatora", film Krzysztofa Kieślowskiego. Gościem specjalnym będzie Krzysztof Zanussi, reżyser filmowy, teatralny, scenarzysta, producent, eseista, filozof.

Filip Mosz uwiecznia na taśmie pierwsze chwile życia swojej córeczki. Od tego momentu coraz częściej spogląda na świat okiem kamery i stopniowo rozwija w sobie pasję filmowania. Portretując otaczającą go rzeczywistość, Filip bierze na siebie brzemię odpowiedzialności. Wkrótce uświadamia sobie, że zgromadzony materiał może zostać użyty niezgodnie z jego intencjami.

"Amator" podejmuje tematykę konsekwencji pracy dokumentalisty oraz etycznej odpowiedzialności twórcy za swoje dzieło - kwestie jakże bliskie Krzysztofowi Kieślowskiemu, który swego czasu podjął niełatwą decyzję o rozstaniu z dokumentem, by wkrótce zostać jednym z najbardziej wpływowych reżyserów kina europejskiego. Portretowanie małych, otaczających twórcę światów, służące opisywaniu rzeczywistości, ustąpiło na rzecz wglądu do wnętrza artysty, który niczym bohater "Amatora" w pewnym momencie skierował kamerę na siebie. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Krzysztof Zanussi - autor "Iluminacji" i "Barw ochronnych", czołowy przedstawiciel kina moralnego niepokoju, z którym porozmawiamy o twórczości i sylwetce Krzysztofa Kieślowskiego.

Spotkanie poprowadzi Michał Bednarczyk. Student kulturoznawstwa UŚ, autor dwóch książek prozatorskich, w tym "Persona deformata". interesuje się filmem, zwłaszcza kinem autorskim.

KINOTEATR ZNICZ
Mysłowice, Laryska 5
04.03.2019, 18:00, Wstęp WOLNY

Tekst i plakat: MOK Mysłowice

 

 
 

Terminy

  • 4 marzec 2019 18:00

Wspierane przez iCagenda