Prace Toulouse-Lautreca w Muzeum Miasta Mysłowice

Kategoria
Wystawy
Termin
3 kwiecień 2019 10:00
Miejsce
Muzeum Miasta Mysłowic

Po sukcesie wystawy oryginalnych prac Henriego de Toulouse-Lautreca na Węgrzech i Litwie ekspozycja zawita do Polski. Dzięki współpracy z Art Expo International w Muzeum Miasta Mysłowice zostaną zaprezentowane 53 prace jednego z największych mistrzów końca XIX wieku.

Wystawa „Różne oblicza Belle Époque” ukazuje, w jak różnorodny sposób Toulouse-Lautrec przedstawiał Belle Époque. Jego prace ujęto w czterech cyklach:

Portfolio „U stóp Synaju” (1898) przedstawia serię 27 litografii wykonanych do książki „U stóp Synaju” autorstwa Georgesa Clemenceau, wydanej w 1898 r. Wyjątkowy egzemplarz tej publikacji został stworzony dla paryskiego krytyka sztuki Arsène Alexandre (1859-1937), przyjaciela Henriego de Toulouse-Lautreca i Georgesa Clemenceau. Prezentowane litografie wykonano dwojako: na papierze Velin d’Arches ze znakiem wodnym Arches France oraz na papierze chińskim, w różnych odcieniach. Okładkę wykonano z papieru japońskiego.

Portfolio „Czternaście oryginalnych litografii Toulouse-Lautreca ilustrujących piosenki” (1895) to seria składająca się z litografii ilustrujących francuskie melodie skomponowane przez Désiré Dihau, do słów Jeana Richepina. Litografie wykonano oryginalnymi matrycami litograficznymi grawerowanymi przez Henriego de Toulouse-Lautreca dla wydawnictwa Éditions Joubert w 1895 r. Numerowane egzemplarze powstały na papierze Velin d’Arches ze znakiem wodnym Arches France.

W trzeciej części prezentowane są litografie poświęcone ulubionej modelce Toulouse-Lautreca oraz supergwieździe owych czasów – Yvette Guilbert.

W ostatniej części wystawy znajdują się różnorodne prace, nie należące wprawdzie do żadnej serii, lecz na pewno warte prezentacji.

Termin wystawy: 3.04-30.09.2019 r.

Miejsce ekspozycji: Siedziba Muzeum Miasta Mysłowice (w budynku Centralnego Muzeum Pożarnictwa) przy ul. Stadionowej 7a.

Bilety w cenie 20 zł dla osób dorosłych, 15 zł dla dzieci w wieku od 7 do 17 lat, seniorów i studentów. Są też zniżki dla rodzin z dziećmi i grup szkolnych. Dzieci do 7 roku życia wchodzą bezpłatnie.

Kuratorami wystawy są Kesauri Aleksandre oraz Kessaouri Vassili, a organizatorem SIA Art Expo we współpracy z właścicielami kolekcji Kesauri. Partnerem akcji są natomiast Inter-Vax sp.j. i CONSITE Sp. z o.o. Wystawa pod honorowym patronatem prezydenta Mysłowic.

Tekst i plakat: ITVM Mysłowice

 
 

Terminy

  • 3 kwiecień 2019 10:00

Wspierane przez iCagenda