Dzień Noc

Kategoria
Wystawy
Termin
12 kwiecień 2019 18:00
Miejsce
MOK

12.04-5.05.2019
Galeria M2, Mysłowicki Ośrodek Kultury, ul. Grunwaldzka 7

Dzień Noc

Pod tytułem „Dzień Noc” kryje się fragment archetypowej opowieści, która może tłumaczyć wnętrze psychiki i podsuwać ukryte w podświadomości rozwiązania. Tutaj, jak w każdym prawdziwym micie na dnie leży mrok, czyli sytuacja, z której nie można się wydostać, śmiertelne zagrożenie albo pułapka, często wynikająca z czyjegoś braku współczucia, bądź egoizmu.

Wykorzystuję metaforę, w której główną rolę odgrywa zwierzę. Analiza przedstawionych wyobrażeń prowadzi do odkrycia wewnętrznego lęku, lęku przed krzywdzeniem innych istot, jak również przed utratą własnego życia, zwłaszcza życia w wymiarze duchowym. Nawiązanie do wystawy „Dni Dnia”, która odbyła się w Kolonii Artystów w Gdańsku pojawia się w obsesyjnym poszukiwaniu kształtu koła. Część druga cyklu, czyli „Dzień Noc” jest jednak bardziej narracyjna i przez ciepłą kolorystykę oraz odrobinę humoru stara się zbliżyć do widza i skłonić go do zwierzeń.

Agata Szymanek
Urodzona w 1990 roku, mieszka i pracuje w Mysłowicach.
Studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach gdzie uzyskała tytuł doktora. Jej podstawowym medium jest malarstwo, które traktuje jako formę refleksji nad ogromem zjawisk i bodźców kształtujących relacje człowieka z resztą świata ożywionego. Najważniejsze jest dla niej pobudzanie wrażliwości społecznej, nauka odczuwania i rozumienia natury. Tworzy opowieści, których tłem jest złożoność i brak możliwości rozwiązania problemu jakim jest istnienie człowieka na Ziemi. Inspiracji szuka w starych albumach przyrodniczych i geograficznych. Kolaże, będące projektem do pracy artystycznej, scala z napotkanych fragmentów/resztek. Ostatecznie projekty przenosi na płótna w dużym formacie.

Swoje prace prezentowała w instytucjach i galeriach takich jak: Hornsey Town Hall Arts Centre (Londyn, UK), BWA Awangarda (Wrocław, PL), Rondo Sztuki (Katowice, PL), Christmas Steps Gallery (Bristol, UK), Kolonia Artystów (Gdańsk, PL), Muzeum Śląskie (Katowice, PL), DUMBO Arts Festiwal (Nowy York, USA).

Tekst i plakat: MOK Mysłowice

 

 
 

Terminy

  • 12 kwiecień 2019 18:00

Wspierane przez iCagenda