Relacja z wernisażu wystawy „Mysłowice w obiektywie Jana Ziemby”

W dniu 30.09.2015r. w galerii Mysłowickiego Ośrodka Kultury odbył się wernisaż trzeciej edycji wystawy fotograficznej Mysłowiczanie - „Mysłowice w obiektywie Jana Ziemby”. Celem wystawy jest pokazanie naszego miasta uchwyconego przez obiektyw aparatu i kamery mysłowickiego kronikarza.

 

Jan Ziemba urodził się w Katowicach, ale całe swoje życie związał z Mysłowicami. Jego zdjęcia i filmy kręcone na przestrzeni wielu lat dzisiaj są pamiątką i bezcennym śladem historii Mysłowic. Z pośród niezliczonej ilości materiału wybraliśmy kilkadziesiąt zdjęć, które można oglądać w galerii MOK. Z rąk naszego stowarzyszenia, wiceprezydenta Mysłowic Pana Grzegorza Brzoski, wicedyrektora MOK Pana Michała Skiby oraz dyrektora Muzeum Miasta Mysłowice Pana Adama Plackowskiego żona Jana Ziemby – Maria - przyjęła gratulacje, życzenia i skromne upominki w imieniu męża. Ponadto Stowarzyszenie MDH nadało Janowi Ziembie poprzez uchwałę zarządu tytuł honorowego członka MDH. Po części oficjalnej, każdy z gości miał możliwość podziwiania zdjęć i oglądania filmów nakręconych przez Janka. Było wiele dyskusji i prób rozwikłania lokalizacji niektórych obiektów czy budynków, które istnieją teraz jedynie na zdjęciach. Odbitki na wystawę wykonało Foto Studio Ptasiński. Goście dzięki Cukierni Mateusz Skórok oraz firmie Usługi Gastronomiczne HAJDI degustowali przygotowany poczęstunek. Za wsparcie dziękujemy również MOK i kwiaciarni Rosa.

Dzięki Jankowi po raz kolejny podjęty został temat historii Mysłowic. Jego zdjęcia i filmy są bezcennym skarbem, który nie raz będziemy prezentować i poprzez to uświadamiać mieszkańcom wartość i bogactwo Mysłowic na przestrzeni minionych lat. Dziękujemy wszystkim uczestnikom wernisażu i zapraszamy do oglądania wystawy do 5 listopada w godzinach pracy MOK.

Poniżej relacja filmowa i fotograficzna z wernisażu.

 

 

Agnieszka Czarnota, Rafał Sosnowski