Wystawa „Mysłowiczanie” - edycja IV „Mysłowice w zbiorach kolekcjonerskich Tadeusza i Dariusza Faleckich”

 

 

Stowarzyszenie Mysłowicki Detektyw Historyczny ma zaszczyt zaprosić wszystkich Państwa na kolejną edycję wystawy pt. „Mysłowiczanie”.
Doceniając tych, którzy dbają o te swoiste okruchy minionych lat postanowiliśmy zorganizować kolejną edycję wystawy, na której zaprezentujemy zbiory fotografii, dokumentów, pocztówek Panów Tadeusza i Dariusza Faleckich.

 

Wiele z materiałów, które pokażemy posiada również wartość dokumentalną. Widać na nich budynki i inne obiekty miejskie, które już nie istnieją. Są one również świetnym uzupełnieniem starych map.

Z żalem wybraliśmy tylko kilkadziesiąt odbitek, ponieważ do dyspozycji mieliśmy dużo więcej dokumentów. Być może zaprezentujemy je na kolejnej edycji wystawy ?
Apelujemy do Państwa o to, aby ratować stare zdjęcia, dokumenty, pocztówki, a w pierwszej kolejności takie, na których widać nasze miasto. Często te dokumenty to jedyny dowód na to, że coś istniało...
Dlaczego ta edycja wystawy jest wyjątkowa ? Za sprawą zbiorów Panów Tadeusza i Dariusza Faleckich.

Kolekcjonerską pasję w rodzinie rozpoczął na początku lat 90. XX w. Tadeusz Falecki (rocznik 1945). Początkowo kolekcjonował obrazy krakowskich artystów-malarzy, potem przedwojenną porcelanę śląskich producentów. Historyczną pasją zaraził syna – Dariusza Faleckiego (rocznik 1975). Poszukiwanie historycznych przedmiotów związanych z Mysłowicami trwa u Faleckich od ponad 20 lat, głównie na giełdach kolekcjonerskich. Odwiedzanie giełd kolekcjonerskich ma także walor edukacyjny. Stanowi doskonałą okazję do spotkań z innymi kolekcjonerami i wymiany doświadczeń a także eksponatów.

Najliczniej reprezentowane w mysłowickiej kolekcji Faleckich są pocztówki datowane od połowy lat 90. XIX w do 1945 roku. Liczną grupę stanowią: zdjęcia (najwięcej na wystawie), obrazy, książki, broszury, dokumenty, mapy i wiele innych.

Niektóre miejsca, które zobaczycie Państwo na wystawie wyglądają dzisiaj całkiem inaczej …
Zapraszamy na wystawę, która wywoła u wielu z Was wzruszenie, może zachwyt, a u innych zdziwienie.


Ważna informacja !
Organizatorzy wystawy informują, że fotografowanie w celach publikacji materiałów prezentowanych na wystawie „Mysłowiczanie” w jakichkolwiek mediach bez zgody właścicieli jest zabronione.

Wernisaż wystawy odbył się 01 grudnia 2016 r. o godz. 18:30 w Galerii Mysłowickiego Ośrodka Kultury na ul. Grunwaldzkiej 7.
Wystawę można zwiedzać w godzinach pracy MOK-u do stycznia 2017 roku.

W tym miejscu chcemy nadmienić, że wystawa będzie się mogła odbyć dzięki pomocy Mysłowickiego Ośrodka Kultury, który udostępnił galerię oraz dzięki uprzejmości Państwa Ptasińskich (FotoLab Ptasińscy), którzy wykonali na potrzeby wystawy wszystkie odbitki.
Dodatkowe wsparcie w przygotowaniu wystawy otrzymaliśmy od: Hajdi - usługi gastronomiczne, Cukiernia - Mateusz Skórok.
Stowarzyszenie Mysłowicki Detektyw Historyczny serdecznie dziękuje za okazaną pomoc wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wystawy.

MDH