2016
Historia klubu hobbystów "Konik"
W Mysłowicach powstał w 1975 r. klub hobbystów „Konik”. Inicjatorami założenia byli Antoni Piwowarczyk i Zbigniew Górecki. Klub ten był jednym z pierwszych tego typu na Śląsku. W pierwszym roku skupiał 17 osób.
Po kilku miesiącach wstąpili w szeregi „Konika” kolekcjonerzy z Katowic, Jaworzna, Sosnowca i Chrzanowa. W spotkaniach uczestniczyło ok. 30 osób propagujących kolekcjonowanie banknotów, bonów miejskich, herbów miast, lamp naftowych, militariów, zegarów i pozytywek, pocztówek, map, zdjęć, kart świątecznych i noworocznych. W pierwszych kilkunastu latach trzon klubu stanowili m.in.: Zbigniew Górecki, Stanisław Górecki, Józef Menżyk, Antoni Piwowarczyk, Jerzy Swoboda, Gerard Sacherski, Gerhard Janek, Józef Bielski, Zbigniew Kościan, Andrzej Warzecha, Ryszard Zeleziński, Piotr Zaliński. Później: Stefan Ślęzak, Stefan Raczek, Joachim Przebierała i Dariusz Falecki. W ramach działalności organizowano odczyty popularno-naukowe, wystawy tematyczne, wydawano informatory, plakietki, znaczki okolicznościowe, organizowano wycieczki do ciekawych miejsc.
Wycieczka członków klubu hobbystów „Konik” i ich rodzin do Jankowic, 18 maja 1980 r.
W 1977 r. mysłowiccy kolekcjonerzy zorganizowali pierwszą giełdę staroci. Odbywała się ona raz w miesiącu w Domu Górnika przy ul. Krakowskiej. Kolekcjonerzy i handlowcy staroci wystawiali stoiska na parterze i na piętrze Domu Górnika. W celu rozpropagowania giełdy, klub „Konik” drukował barwne plakaty i rozwieszał je na słupach ogłoszeniowych. Giełdy te błyskawicznie zyskały popularność na Górnym Śląsku, potem w Polsce, urastając do największych tego typu w kraju. Statut klubu określał, że w przypadku znalezienia na giełdzie ciekawego przedmiotu z Mysłowic, klub posiadał prawo pierwokupu. Liczne zakupy mysłowickich kolekcjonerów wzbogacały zbiory Działu Miejskiego w Muzeum Pożarnictwa. W ten sposób trafił tam m.in. model wieży Bismarcka i inne pamiątki. Ostanie giełdy odbywały się w Mysłowicach na początku lat 90. XX w. Potem giełdę przejęło miasto Bytom. Giełda odbywa się tam do dziś, w każdą pierwszą sobotę miesiąca i należy do największych tego typu w Europie.
W 1980 r. doszło do porozumienia kilku klubów kolekcjonerskich w Polsce i utworzenia Polskiej Federacji Organizacji Kolekcjonerskich w Krakowie, gdzie mysłowiczanie z klubu „Konik” udawali się na doroczne spotkania sprawozdawcze. W 1981 r. klub zmuszony został do zmiany siedziby. Z pomocą przyszło miejscowe WSS Społem. W lokalu spółdzielni (Rynek 23) odbywały się spotkania aż do 1990 r. Następną siedzibą klubu została jedna z sal w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Grunwaldzkiej. Na początku XXI w. klub skupiał 18 kolekcjonerów. Spotkania odbywały się dwa razy w miesiącu. Każdy kolekcjoner przynosił tam nabyte przedmioty, miał okazję omówić ich historię. Była to wyśmienita lekcja historii na autentykach. Głównym problemem był brak napływu do klubu „świeżej krwi”. Młodzież nie wykazywała chęci do wstępowania. Na spotkania przychodziło coraz mniej osób. Brakowało zastępowalności pokoleń. Oznaki schyłku działalności przypadły na koniec pierwszej dekady XXI w. Największym problemem pozostaje do dziś brak stałej siedziby. Z tego powodu klub nie uległ likwidacji, a zawiesił działalność. Aktualnym prezesem jest p. Zbigniew Kościan.
Dariusz Falecki
Co Tydzień nr 49, 8 – 14 grudnia 2016 r.