2016

Wystawa o dawnych Mysłowicach z kolekcji Tadeusza i Dariusza Faleckich

 

1 grudnia w Mysłowickim Ośrodku Kultury przy Grunwaldzkiej 7 odbył się wernisaż 4. edycji wystawy „Mysłowiczanie”. Tym razem w galerii MOK jest prezentowany fragment historycznej kolekcji Tadeusza Faleckiego i jego syna Dariusza.

 

Na kilkudziesięciu fotografiach można zobaczyć miasto i jego mieszkańców sprzed wielu lat. Zdjęcia ukazują centrum Mysłowic, Trójkąt Trzech Cesarzy, jak i miejsca, obiekty i budynki w południowych dzielnicach miasta, często dziś już nieistniejące. Na ekspozycję składają się również archiwalne dokumenty oraz kartki pocztowe.

 

 

Tadeusz Falecki, Luiza Kuźnicka i Dariusz FaleckiTadeusz (z lewej) i Dariusz (po prawej) Faleccy prezentują na wystawie część swoich bogatych zbiorów kolekcjonerskich

 

Kolekcjonerską pasję w rodzinie Faleckich rozpoczął na początku lat 90. XX w. Tadeusz Falecki (rocznik 1945). Początkowo kolekcjonował obrazy krakowskich artystów-malarzy, potem przedwojenną porcelanę śląskich producentów. Historyczną pasją zaraził syna – Dariusza (rocznik 1975). Poszukiwanie historycznych przedmiotów związanych z Mysłowicami trwa u Faleckich od ponad 20 lat.

 

Jak mówił na wernisażu Dariusz Falecki, w dobie internetu i aukcji elektronicznych łatwiej jest być kolekcjonerem. – Żeby coś zdobyć, znaleźć, stać się szczęśliwym posiadaczem bezcennych rzeczy, wcześnie rano wyjeżdżaliśmy na giełdy kolekcjonerskie, czy to był deszcz, śnieg – to nie miało znaczenia – wspominał początki swojej kolekcjonerskiej przygody. – Jeździliśmy wszędzie gdzie się dało przez wiele lat, również za granicę, i ta pasja przyniosła takie rezultaty.

 

Kolekcjonerskie hobby, co podkreślał właściciel kolekcji, ma olbrzymi walor edukacyjny – poprzez zbieranie pamiątek o Mysłowicach, można się bardzo wiele nauczyć o historii miasta.

 

Na wystawie pokazano zaledwie niewielką część z obszernych zbiorów Faleckich, niemniej jednak ekspozycja jest bardzo interesująca. – Naszą intencją było pokazanie zdjęć, widoków, dokumentów, pocztówek, które są „nieopatrzone”. Mam nadzieję, że coś tutaj jeszcze państwa zaskoczy – mówił do obecnych na wernisażu Dariusz Falecki.

 

Wystawa została zorganizowana przez stowarzyszenie Mysłowicki Detektyw Historyczny przy współudziale Mysłowickiego Ośrodka Kultury oraz firmy FotoLab Ptasińscy, która wykonała na potrzeby wystawy wszystkie odbitki.

 

Ekspozycję można zwiedzać w godzinach pracy MOK do stycznia 2017 roku.

 

aa

 

Co Tydzien nr 49, 8 – 14 grudnia 2016 r.

 cotydzien