2009

Wspomnienia imielińskie

 

Pomiędzy Imielinem a Kosztowami droga przechodzi przez miejsca za znaczone krzyżami. W najniższym miejscu droga przechodzi nad bezimiennym ciekiem wodnym, dopływem Rowu Kosztowskiego. Kiedyś wody było tu więcej, żyły w niej ryby i raki. Było tam też źródełko uważane za lecznicze. Las dochodził do samych domów w Morgach Imielińskich (tak nazywała się ta część Kosztów najdalej wysunięta na zachód).

 

Teren ten nazywano Rzutną. Już w XIX wieku uważano go za nawiedzony. Występują tam częste mgły, zalegające długo jeszcze po wschodzie słońca. Często mgła jest w pasach poziomych, nad którymi świeci słońce.

 

W 1899 roku za ostatnim i domami Morgów Imielińskich zbudowano murowaną kaplicę pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej, niestety, parę lat temu kapliczkę wyburzono, stawiając po drugiej stronie drogi replikę kapliczki. Kapliczka ta miała chronić podróżnych jadących przez Rzutną. Teren Rzutnej należał zawsze do Dziećkowic, las, który tu rośnie nazywał się Diećkowicki Las. Rozdzielała ona dawne ziemie biskupów krakowskich. Imielin, Kosztowy oraz Chełm były to polskie enklawy na ziemi śląskiej.

 

Na terenie Rzutnej zawsze nasilone były wypadki. Nawet przy dobrej pogodzie do nich dochodziło. Drogę tą wytyczono w 1868 roku, budowała ją firma z Żor należąca do Żyda, który nazywał się Hamburgier. Była to gruntowa droga, często bywało, że konie się płoszyły i wóz się wywracał. Od 1928 roku droga ta ma twardą nawierzchnię.

 

28 maja 1958 roku na Rzutnej wydarzył się wypadek, który wstrząsnął Imielinem. Zginął tam w wypadku samochodowym diakon Emanuel Orzeł. Parę słów o nim. Emanuel Orzeł urodził się 5 lipca 1935 roku. Był synem Kolejarza Emanuela i Marii z Ziętków.

 

Jego ojciec zginął w wypadku kolejowym w Szopienicach. Od najmłodszych lat był ministrantem. Po skończeniu Szkoły Powszechnej w Imielinie kontynuował naukę w Niższym Seminarium Duchownym im. św. Jacka w Katowicach, gdzie w 1952 zdał maturę. W tym samym roku wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia filozoficzno - teologiczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia diakonatu przyjął 14 sierpnia w bazylice w Panewnikach. Z powodu młodego wieku nie mógł zaraz przyjąć święceń kapłańskich.

 

 diakon

 Diakon Emanuel Orzeł

 

 Od 1 września 1957 roku był katechetą w szkole podstawowej w Mysłowicach. Święcenia Kapłańskie miał przyjąć w końcu czerwca 1957 roku. Czekając na święcenia chodził na kurs prawa jazdy. W feralnym dniu Emanuel Orzeł był na nabożeństwie majowym. Gdy szedł z kościoła dwaj jego kuzyni, którzy naprawiali samochód zaproponowali mu przejazd próbny. Samochodem kierowała dziewczyna z rybnickiego, w tyle było trzech pasażerów. Emanuel Orzeł usiadł obok kierowcy. Szosa była mokra i padał drobny deszcz. Właśnie na Rzutnej samochód wpadł w poślizg i uderzył w drzewo. Kierująca samochodem zginęła na miejscu. Emanuel Orzeł zmarł, gdy przyjechało pogotowie. Pasażerowie z tyłu odnieśli lekkie obrażenia. Cały Imielin pogrążył się w żałobie. Niezliczone tłumy szły za trumną, którą nieśli klerycy z seminarium. Został pochowany na cmentarzu w Imielinie.

 

Dwa tygodnie po wypadku ok. 6.30, wracający z nocnej zmiany, Wilhelm Piontek i Skoczygoda w miejscu wypadku zobaczyli dwie kobiety z wózkiem dziecinnym, wyglądało, że czegoś szukają. Gdy podjechali na swych rowerach bliżej, nikogo tam nie było.

 

Bernard Kopiec

 

Co Tydzień nr 7, 19 - 25 lutego 2009 roku

cotydzien