ITVM - Piknik z historią w tle

 

Stowarzyszenie Mysłowicki Detektyw Historyczny zorganizowało na ulicy Portowej I Piknik Historyczny. Wydarzenie miało na celu przypomnienie mieszkańcom bogatej historii Słupnej i Trójkąta Trzech Cesarzy.

 

- Impreza miała na celu przybliżyć mieszkańcom Mysłowic oraz mieszkańcom samej Słupnej historię tego miejsca, która była nieszczęśliwa i skomplikowana. Słupna należała kiedyś do rodu Laryszów i Sułkowskich obecnie jest zapomnianą częścią Mysłowic i chcemy to zmienić, chcemy żeby Słupna wróciła do świadomości Mysłowiczan – mówi Leonard Czarnota z Mysłowickiego Detektywa Historycznego.

Piknik został połączony z barwnym konkursem na najpiękniejszy strój z epoki przełomu XIX i XX wieku. „Stylowa podróż w czasie” niczym wehikuł czasu pozwoliła zobaczyć jak wyglądały stroje i klimat minionych lat. Już przy samej ulicy portowej rozpoczęła się zabawa z koncertami. Mysłowiczanie mogli też podziwiać wspaniałe wnętrze po byłej restauracji, z wybielonymi przez MZGK pięknymi kolumnami i sceną.

Klimatyczną imprezę zorganizowała we współpracy z Mysłowickim Ośrodkiem Kultury oraz Muzeum Miasta Mysłowice grupa miłośników historii Mysłowic.

- Mysłowicki Detektyw Historyczny to grupa ludzi, która się poznała i postanowiła coś zrobić z naszą historią, z zabytkami, z tą częścią Mysłowic, która jest od lat zaniedbana, czyli nie są publikowane na jej temat żadne informacje poza książkami prof. Sulika, nie powstaje nic co by nam przybliżało historię miasta. Nasza grupa po to się skrzyknęła żeby konkretnie wykonywać pewne działania w tym kierunku żeby uświadamiać mysłowiczan, że mają świetne miasto – mówi Leonard Czarnota z Mysłowickiego Detektywa Historycznego.

Na zakończenie Pikniku wystąpili muzycy z Mysłowic i Jaworzna, czyli zespoły GalHan i T-Rust. I Piknik Historyczny był pierwszym takim wydarzeniem w Mysłowicach. Był okazją nie tylko do wspaniałej zabawy, ale przede wszystkim pozwolił przybliżyć mysłowiczanom klimat minionych lat.

tekst: www.itvm.pl

link do artykułu: http://itvm.pl/index.php/kultura-3/item/116-piknik-z-historia-w-tle