Mysłowickie znaczki turystyczne - Naszemiasto.pl

Mysłowickie znaczki turystyczne


Niewielkie drewniane krążki z wizerunkiem Trójkąta Trzech Cesarzy. Do tej pory tylko takie znaczki turystyczne były w Mysłowicach. Jednak z początkiem tego miesiąca mamy trzy kolejne znaczki - z wizerunkiem mysłowickiego Zegara Strefowego, kapliczki św. Jana Chrzciciela. oraz znaczek z grafiką dawnej stacji emigracyjnej. Jak to się jednak stało, żeznaczki pojawiły się w Mysłowicach?

- Podziękowania trzeba złożyć Damianowi Roncoszkowi, który od lat interesuje się historią Mysłowic. To on pierwszy pomyślał, by Mysłowice miały własne znaczki turystyczne. Na początku był tylko jeden, teraz są już cztery znaczki - opowiada Adam Plackowski, dyrektor muzeum miasta.

Czym jednak jest znaczek turystyczny, który trzeba odróżnić od znaczka pocztowego?

- Znaczek Turystyczny nie spełnia tylko jednej roli. Ma ich kilka, przede wszystkim jest oryginalną pamiątką z miejsca, które odwiedzamy. Tylko tam można go . Oryginalność polega na tym, że wszystkie znaczki są jednakowe, a różnią się jedynie grafiką, która przedstawia miejsce - mówi Agata Nikodem, specjalistka od znaczków turystycznych.

Kolekcjonerzy zbierając znaczki biorą udział w grze kolekcjonerskiej. Każdy znaczek danego miejsca posiada numer. Chęć zdobycia kolejnych numerów zachęca turystów do odwiedzenia znaczkowego miejsca.

- Znam kolekcjonera, którzy przyjechał specjalnie po mysłowicki znaczek aż z Gdyni - dodaje Agata Nikodem.

Znaczki można kupić po 7 w mysłowickim muzeum oraz w sklepie Damiana Roncoszka, znanego w mieście zegarmistrza i miłośnika historii. Sklep mieści się przy ulicy Armii Krajowej 35.

- Zegar Strefowy to prawdziwa perła Mysłowic, dlatego zasługuje na upamiętnienie, tak jak m.in kościół Mariacki, św. Krzyża, czy portret Matki Boskiej Mysłowickiej - wymienia Damian Roncoszek, pomysłodawca znaczka turystycznego w Mysłowicach

Artykuł ten ukazał się w serwisie naszemiasto.pl  19.05.2016r.

http://myslowice.naszemiasto.pl/artykul/myslowickie-znaczki-turystyczne-zdjecia,3742644,artgal,t,id,tm.html

 

 

zdjęcia: naszemiasto.pl , Damian Roncoszek

 

Linki do strony znaczków turystycznych:

http://www.znaczki-turystyczne.pl/794-5-05-2016

znaczek No.607 Muzeum Miasta Mysłowice – Mysłowicki Zegar Strefowy

znaczek No.608 Dawna Stacja Emigracyjna w Mysłowicach

znaczek No.609 Kapliczka św. Jana Chrzciciela w Mysłowicach

znaczek No.594 Mysłowice - Trójkąt Trzech Cesarzy

https://www.facebook.com/znaczki.turystyczne/