Film „Stacja Emigracyjna w Mysłowicach” wyróżniony na festiwalu filmowym EMIGRA 2016!

 

Miło nam poinformować, w imieniu Stowarzyszenia Mysłowicki Detektyw Historyczny, iż nasz film „Stacja Emigracyjna w Mysłowicach” został doceniony przez międzynarodowe jury konkursowe IV Festiwalu Filmowego „EMIGRA” 2016 w Warszawie i otrzymał wyróżnienie.

 

Festiwal dotyka i zajmuje się szeroko rozumianą tematyką emigracyjną, ukazującą życie Polaków poza krajem. W chwili obecnej Stowarzyszenie organizuje delegację, która odbierze osobiście wyróżnienie podczas uroczystego wręczenia nagród festiwalu EMIGRA 2016 w Oranżerii – Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w dniu 6.11.2016. Podczas wręczenia wyróżnienia będziemy mięli okazje do krótkiego przedstawienia historii mysłowickiej stacji emigracyjnej oraz promocji miasta Mysłowice, co było naszym głównym celem podczas zgłaszania filmu do konkursu.


Przypomnijmy. Film „Stacja Emigracyjna w Mysłowicach”, to krótki czterominutowy, fabularyzowany film dokumentalny promujący dawną Stację Emigracyjną w Mysłowicach, działającą na przełomie XIX i XX wieku, przez którą, tylko w ewidencjonowanych latach 1894-1914, przeszło ok 1,4 mln emigrantów zamorskich. Główne zabudowania stacji emigracyjnej wraz z charakterystyczną przewiązką istnieją do dnia dzisiejszego i zasługują na zachowanie należytej pamięci o tym miejscu i o historii ogromnej rzeszy ludzi, którzy znaleźli się tutaj aby szukać nowego, lepszego jutra.

Należy dodać, iż film nie powstałby dzięki zaangażowaniu mysłowickich wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży w Polsce 2016, którzy przebrali się w stroje mające przypominać emigrantów sprzed stu laty. Wspólnie z członkami Stowarzyszenia odgrywana była inscenizacja przedstawiająca odprawę emigrantów w stacji emigracyjnej.

Link do programu festiwalu EMIGRA 2016 (PDF): http://www.emigra.com.pl/wp-content/uploads/2016/10/Program_Emigra_2016.pdf  .

Link do strony internetowej festiwalu EMIGRA: http://www.emigra.com.pl/

Powiązane artykuły:

ITVM - http://itvm.pl/2016/11/06/stacja-emigracyjna-kadrze-wyroznienie-garsci/

NASZEMIASTO: http://myslowice.naszemiasto.pl/artykul/film-o-stacji-emigracyjnej-w-myslowicach,3910661,artgal,t,id,tm.html

Cultural Broadcasting Archive: wywiad z Grzegorzem Herominskim - wspomina także Mysłowice - od 8:20 https://cba.fro.at/329692

Cultural Broadcasting Archive: wywiad z członkami Mysłowickiego Detektywa Historycznego: - od 53:20 https://cba.fro.at/328927

Film poniżej: