Rzemieślnikiem być...

 

Rzemieślnikiem być...

 

 Kolejną, szóstą już wystawę Pierwszej Damy Mysłowic – Jadwigi Trochowej, otwarto w Miejskim Centrum Kultury. Obecna nosi tytuł "Mysłowickie rzemiosło". Nieprzypadkowo jej wernisaż przypadł 19 marca. W tym dniu bowiem swoje święto obchodzą rzemieślnicy – w dzień św. Józefa. Wystawa jest dziełem pani Jadwigi, ale pomocą w aranżacji plastycznej służyła Urszula Stodółkiewicz-Flak, która z panią Trochową tworzyła wszystkie jej wystawy, a także Sonia Wilk, komisarz wszystkich wystaw w Galerii MCK. Ta wystawa to zbiór fotografii mysłowickich rodzin rzemieślniczych, w których fach przekazywany jest z pokolenia na pokolenie, tak zresztą jak w rodzinie Trochów. Są na zdjęciach rzemieślnicy, którzy warsztaty przejęli po swoich ojcach, którzy mozolnie i z oddaniem kształcili dzieci w zawodzie.

 

Wystawa pani Jadwigi ściągnęła do galerii rzesze gości – przedstawicieli rzemiosła, przyjaciół i sympatyków autorki oraz władze miasta w osobach prezydenta Zbigniewa Augustyna i wiceprezydenta Edwarda Witkowskiego.

 

jadwiga trocha Pani Jadwiga Trochowa - Pierwsza Dama Mysłowic

 

Wystawa, której towarzyszy piękne motto: „Rzemieślnikiem być – to honor i zaszczyt” - jest tak interesująca, i tak po mistrzowsku przedstawiona, ze na pewno wzbudzi zainteresowanie odbiorców. Pani Trochowa zaś na każdym wernisażu powtarza, że jest to jej ostatnia taka inicjatywa kulturalna, ale oczywiście nikt w Mysłowicach – znając „naszą panią Jadzię” i jej zapał twórczy – w to nie wierzy!

 

(BM)

 

Dziennik Katowicki, nr 462 (69), Wtorek, 23 marca 1999 r.