Spacer z historią w tle

Stowarzyszenie Mysłowicki Detektyw Historyczny w ramach konkursu grantowego Fundacji Banku Zachodniego WBK „Tu mieszkam, tu zmieniam” otrzymał darowiznę w wysokości 10 tysięcy złotych na projekt „Trasa turystyczna w Mysłowicach do Trójkąta Trzech Cesarzy”. Założenia projektu zrealizowano zgodnie z umową do dnia 31 maja 2016 r. W ramach projektu postawiono na terenie miasta Mysłowice pięć tablic informacyjno-historycznych. Uwieńczeniem realizacji projektu był spacer historyczny z Rynku do Trójkąta Trzech Cesarzy, który odbył się w dniu 11 czerwca 2016 r.

W spacerze uczestniczyło około 80 osób, w tym mieszkańcy miasta Mysłowice, osoby przyjezdne oraz przedstawiciele różnych instytucji, w tym: Wiceprezydent Miasta Mysłowice Bernard Pastuszka, Poseł na Sejm Wojciech Król, Dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice Adam Plackowski, Dyrektor Oddziału Banku Zachodniego WBK Pani Olga Kmicik, przedstawiciele Znaczka Turystycznego w Polsce -  prezes Zbigniew Romankiewicz oraz pani Agata Nikodem oraz proboszcz mysłowickiej parafii pw. św. Krzyża ks. Piotr G. Płonka. 

Podczas spaceru uczestnicy mogli bliżej zapoznać się z bogatą historią Mysłowic, zwiedzić dwa mysłowickie kościoły – kościół mariacki oraz kościół ewangelicko-augsburski. Właśnie na tej trasie można było zobaczyć pięć nowych tablic informacyjnych, które powstały jako główny element realizowanego projektu.

Spacer zakończył się na Trójkącie Trzech Cesarzy, gdzie przed stu laty przybywali turyści z całej Europy, aby zobaczyć to osobliwe miejsce.

Spacer poprowadzili członkowie Stowarzyszenia MDH – Karol Wieniawski i Adam Kafka, pozostali członkowie stowarzyszenia zadbali o wodę na trasie spaceru oraz pożywny posiłek na jego zakończenie. Każdy z uczestników otrzymał również mapkę z zaznaczoną ścieżką historyczną oraz z zawartymi w niej informacjami historycznymi. Niewątpliwą atrakcją była możliwość zakupu na Trójkącie kolekcjonerskich znaczków turystycznych: z Trójkąta Trzech Cesarzy, a także z kapliczki św. Jana Chrzciciela, która znajdowała się na trasie spaceru.

Mysłowickie stowarzyszenie przy realizacji spaceru wsparli lokalni przedsiębiorcy, którzy zawsze chętnie angażują się w tego typu inicjatywy: Zakłady Mięsne Getrom S.C., Piekarnia u Alexa, Cukiernia Mateusz, „Znatury”, Kompleks Bankietowo-Konferencyjny „Szyb Bończyk”, oraz Stowarzyszenie Wsparcia Inicjatyw Społecznych „Progres”

Stowarzyszenie Mysłowicki Detektyw Historyczny od początku istnienia stara się systematycznie organizować spacery historyczne. Patrząc na liczną frekwencję ostatniego spaceru do Trójkąta Trzech Cesarzy z pewnością będziemy mogli spodziewać się w najbliższej przyszłości organizacji kolejnych spacerów.

 

fot. Leonard Czarnota